Latte z kurkumy, Pavlion Turmeric Latte

Latte z kurkumy, Pavlion Turmeric Latte

Latte z kurkumy czyli inaczej złote mleko to napój rodem z Indii, który i u nas zyskuje pomału na popularności. Całkiem zresztą słusznie, bo jest ultra zdrową porcją składników odżywczych!

Kurkumowa latte to nic innego jak kurkuma z mlekiem i szczyptą korzennych przypraw, takich jak cynamon, kardamon czy imbir. Najcenniejszą składową kurkumy jest kurkumina – silny antyoksydant, porównywalny mocą do witaminy C i E (1) .

Dzięki sporej dawki kurkuminy kurkumowa latte posiada również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wspiera także wątrobę chroniąc ją przed szkodliwymi związkami.

Ogromną ciekawostką są antymutagenne właściwości kurkumy. Okazuje się, że może być dość efektywna w zapobieganiu tworzeniu się nowych zmian nowotworowych po terapii i hamowaniu przerzutów czerniaka. Może także być pomocna w dezaktywacji czynników rakotwórczych w dymie papierosowym!

Pośród tych wszystkich zalet główną wadą kurkumy jest jej słaba przyswajalność. Jest dość szybko trawiona przez nasz organizm i łatwo eliminowana (warto łączyć ją z piperyną!). To jednak absolutnie nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z niej w codziennym jadłospisie! Wręcz przeciwnie.

Latte z kurkumy właściwości

Latte z kurkumy, Pavilion

Cenię sobie kurkumę w kuchni i w pielęgnacji (gorąco polecam na przykład maseczkę Chic Chiq La Noce!). Muszę jednak przyznać, że nigdy nie podkusiło mnie, by zrobić latte z kurkumy. Dopiero gdy w opcji pojawiła się gotowa mieszanka.. to było coś czemu nie potrafiłam się oprzeć.

Turmeric Latte Pavilion znajdziecie w kilku różnych opcjach smakowych: jest wersja z migdałami, nerkowcem i pistacjami, wersja kokosowa z kardamonem oraz wersja z imbirem, cynamonem i pieprzem.

Moja wersja migdałowa również jest perfekcyjnie doprawiona kardamonem i gałką muszkatołową. Najświetniej smakuje z ryżowym lub sojowym mlekiem waniliowym! Można jej także używać jako przyprawy do koktaili, zup i sałatek.

Z gotowych mieszanek alternatywę stanowi Golden Adapto Latte od Zojo. Ma znacznie bardziej rozbudowany skład i może być nawet jeszcze lepsza pod względem smaku.

Latte z kurkumy jak zrobić

Kurkumowa Latte – jak zrobić?

Latte z kurkumy możecie przyrządzić również samodzielnie mieszając łyżeczkę kurkumy z ciepłym mlekiem, które najbardziej lubicie i dodając korzennych przypraw. Możecie użyć cynamonu, kardamonu, imbiru i pieprzu. Pieprz (źródło piperyny) będzie dodatkowo zwiększał przyswajalność kurkuminy. Całość można dosłodzić miodem.

Taka latte jest po stokroć zdrowsza niż tradycyjna kawa. Zawiera wapń, żelazo i magnez. Ze względu na swoje właściwości może stanowić wsparcie w walce z różnorodnymi współczesnymi problemami, jak np. otyłość, choroby układu pokarmowego, chroniczne zmęczenie, obniżone samopoczucie, a nawet depresja.

Można ją pić także po południu lub wieczorem. Zwiększa siły witalne bez efektu nadpobudliwości. 😉 I jest naprawdę pyszna!

Share